Uutiset ja tiedotteet

Kärppäkasvatti Viuhkolalle Liiga-sopimus

Kirjoittanut Riikka Airio | 14.10.2025 12:13:26

Kärpät on solminut Liiga-sopimuksen seuran oman kasvatin, Nooa Viuhkolan, kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2027.

19-vuotias Viuhkola on urallaan voittanut U18-joukkueessa sekä SM-kultaa että SM-pronssia. Hänellä on kokemusta myös juniorimaajoukkueista.

Liiga-debyyttinsä hyökkääjä teki kuluvana syksynä vieraissa Tapparaa vastaan. Hänet merkittiin Kärppien nelosketjun vasempaan laitaan Kasperi Ojantakasen ja Benjamin Pietilän viereen. 

Viuhkolalla on hyvä pelinlukutaito – hän tekee oikeita ratkaisuja kentällä ja osaa pelata joukkueen etua ajatellen. Hän osaa sijoittua hyvin ja hyödyntää kentällä olevaa tilaa.

”Nooa on erinomainen esimerkki siitä, mitä Kärppien junioripolku tuottaa. Hän on määrätietoinen, älykäs ja luotettava pelaaja. Meille on tärkeää, että omat kasvatit saavat mahdollisuuden Liigassa, ja Nooalla on potentiaalia kasvaa tärkeäksi palaseksi tulevaisuuden Kärppiä”, 

kommentoi Kärppien urheilujohtaja Kimmo Kapanen.

”Tämä on suuri kunnia ja sellainen asia, jota kohti on tehty pitkään hommia – hienoa, että sopimus toteutui nyt!”,

Viuhkola iloitsee. Syyskuisesta debyyttiottelusta hyökkääjälle jäi hyvä tunne.

”Vaikka ei tullutkaan voittoa, niin omasta pelaamisesta jäi positiivinen fiilis. Liigassa on todella kova kamppailu- ja luisteluvaade. Omalta osaltani tuon kentälle monipuolisuutta sekä luotettavuutta molempiin suuntiin”,

hyökkääjä kuvailee.